pátek 5. února 2016

Koho opravdu chrání?

ÚOOU - Úřad (ústav)  pro ochranu osobních údajů, je instituce, jejíž důvod existence mi naprosto uniká.

Na svých webových stránkách v několika bodech, obsahově v podstatě stejných, proklamuje, že posláním 99 úředníků je chránit naše osobní údaje.

Vzhledem k tomu, že na každém rohu jsou minimálně dvě kamery, každý vrátný po mě chce občanku a opisuje si rodné číslo, denně mi dojde 50 spamů a ti, kdo mají ctít osobní údaje nejvíce, úředníci státní správy, požadujní minimálně v maximální míře očipované občany (plátce daně, migranti nemusí, terorista musí zůstat neviditelný), je mi smysl tohoto úřadu záhodou, pokud ovšem ......

není náhodou smyslem úřadu vymýšlet takové roztodivnosti, aby se běžný občan nemohl dostat na kobylku úřednické šlechtě, zdá se, že vše tomu nasvědčuje. Všemocný chránce by však musel být královsky honorován, koukněme do výroční zprávy za rok 2014, jak je tomu doopravdy.

Na první pohled zaujme řádek Platy zaměstnanců odvozené od platů ústavních činitelů, přihořívá, někdo, kdo má bezvýhradně bránít vyvolené, musí mít zajištený luxusní plat, který pravidelně a nehorázně roste. Kohopak tu máme za ředitele (dříve řiditel od slova řídit) ..... aha, nikdo, úřad nikdo neřídí, zato tady máme Předsedu, který sám sebe ve výroční zprávě nazývá Služebním orgánem ze zákona oprávněným udělovat příkazy. Je jmenován na návrh Senátu a Parlamentu - nejvyšší orgány úřednického povalečství.

Vzhledem k tomu, že místopředsedy úřad nemá a v organizační struktuře úřadu následují jen vedoucí jednotlivých odborů, kteří pravděpodobně nespadají do kategorie zaměstanců "Platy zaměstnanců odvozené od platů ústavních činitelů", lze důvodně předpokládat, že tato rozpočtová kapitola ve výši 8 032 780 Kč/rok náleží předsedovi.

Platy dalších ochránců nedotknutelných je poněkud složitější rozklíčovat, jak ve výročních zprávách podobných státních organizací bývá zvykem, jelikož "tabulkový plat" Platy zaměstnanců v pracovním poměru (35 179 950 Kč), je ještě nenápadně doplněn, pro nepřehlednost ještě o několik řádků dále, a to rozpočtovou položkou mimořádných odměn skrytou pod kolonkou Platy zaměstnanců a ostatní platby za provedenou práci (44 743 480 Kč).

Zde si prosím povšimněte dvou zvláštností, které se vyskytují téměř výhradně u státních organizací:
  1. Tabulkové platy jsou pouhé proklamace pro zalepení úst národa, mimořádné odměny vždy přesahují základní plat a to u některých organizací i násobně
  2. Mimořádné odměny jsou udělovány za Provedenou práci, tzn. že základní plat je vyplácen bez ohledu na výkon.

Částka celkem za obě rozpočtové kapitoly přidělené zaměstancům tedy činní 79 923 430 Kč/rok. Při 98 zaměstancích (99-1 předseda) a dvanácti pracovních měsících činní měsíční plat úředníka Úřadu pro ochranu osobních údajů 67 962 Kč.


Je Úřad pro ochranu osobních údajů účinným nástrojem pro ochranu státních úředníků a politiků? Platy tomu odpovídají.

P.S.
Soudruzi, zrušte již tu povinnost výročních zpráv pro státní instituce, jinak to tu těžko nerozkradete.

Žádné komentáře:

Okomentovat