středa 29. května 2013

Jsme 22 na světě, opravdu?

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) letos opět publikovala žebříček s nejlepšími místy pro žití a Česká republika se překvapivě umístila na 22. místě. Je tomu však opravdu tak, podívejme se blíže na metodiku, která o tomto umístění rozhodovala a kdo nám maže med kolem pusy.


Hodnoticí kriteria
Hodnotí se 11 kritérií, která se bodují na škále 1 do 10.

 1. Bydlení - 4,5 bodu, nebýt komoušů, co zde nastavěli mraky paneláků, dopadly bychom možná ještě hůře, hypotéky jsou nedostupné a kultura bydlení normálních občanů diskutabilní, ano střechu nad hlavou máme. Na žebříčku těžký podprůměr.
 2. Příjem - 1,6 bodu, za námi jsou pouze postkomunistické země, země latinské ameriky a blízkovýchodní země.Příjmy obyvatel jsou na 74% průměru, což je však vzhledem ke světovým cenám naprosto nedostatečné.
 3. Práce - 5,9 bodu, vzhledem k výši nezaměstnanosti je každá práce dobrá, o spokojenosti to včak rozhodně nevypovídá.
 4. Komunita - 6,4 bodu, co jiného nám zbývá, než se družit v hodpodách, ale i tak jsme 11 nejhorší.
 5. Vzdělání - 7,4 bodu, na střední školu se dostane kolem 80% populace. Pominu-li, že takováto míra převzdělání je naprosto zbytečná a na řemeslné profese "nejsou lidi", protěžování školství má i logické vysvětlení a zainteresovaní budou ze svých pozic neradi ustupovat.
 6. Prostředí - 7,7 bodu, ano Česko je krásné, jediná slušná známka v hodnocení, do lepší poloviny nás však stejně neposunula.
 7. Občanská angažovanost - 4,2 bodu, desátá pozice od konce, vůbec nejhorší výdsledek.
 8. Zdraví - 5,5 bodu, jedenáctá pozice od konce, dokonce i zlá USA bez zdravotních jistot získala 8,4 bodu. Kam směřuje naše zdravotnictví je více než jisté.
 9. Životní spokojenost - 5,3 bodu, hůře než my jsou na tom pouze země, které prošly v nedávné době řízenými bankroty a ty, které to v nebližší době čeká, Spokojeno je prý přes 75% obyvatel, při debatě v hospodě to tak nevypadá, ale na veřejnosti mají lidé strach mluvit pravdu, poslání potomků na převýchovu je silný argument politické moci k vynucení poslušnosti.
 10. Bezpečnost - 8,9 bodu, velmi slušné bodové hodnocení, ikdyž pozice v polovině starovního pole svědčí o tom, že jinde je bezpečněji. Síť práskačů a agentů ještě z dob komunismu funguje i nadále bezchybně a mocipáni se nemají čeho obávat. Horší je to s obyčejnými lidmi na procházce či na nákupu.
 11. Vyváženost pracovního života - velmi pěkných 7,2 bodu, umístění opět v nejhorší třetině, jinde je prostě lépe.
Závěrem
Pro objektivní posouzení "skvělého" 22 místa se sluší připomenout, na což hlavní zpravodajské zdroje jaksi pozapoměli upozornit, že členy OECD je 34 zemí, a proto byly chodnoceny pouze tyto.

Nejseme tedy 22 na světě, ale 22 ze 34, což osobně považuji za naprostou katastrofu a důvod k odvolání všech aktivních soudruhů politiků na všech rozhodovacích úrovních.

Žádné komentáře:

Okomentovat