čtvrtek 11. dubna 2013

Přijmeme učitele ZŠ, plat 59 999 Kč

K publikování tohoto článku mě přinutilo několik nezávislých okolností, které mi leži v hlavě již delší dobu.

1. Paní učitelka mojí dcery (1. stupeň ZŠ), se mnou nemůže probrat její prostěch a další záležitosti, jelikož z práce odchází po dvanácté a o půl osmé tam ještě není. Pro zaměstané rodiče poněkud oříšek. Třídní schůzky, či jiné aktivity (karneval, besídky) se nesou v poněkud nepřátelském duchu, kdo by chtěl sedět v zaměstání do tří, paní učitelky?

2. Počet dnů prázdnin ve školním roce 2012/2013 je 52. Dovolená obou rodičů, pokud ji nebudou trávit společně s rodinou (divná dovolená) je 40 dní, a to nemluvím o samoživitelích. Slušná práce soudruzi poslanci, však vy přes prázdniny nemakáte, že?

3. Můj kamarád grafik se vykašlal na vysedávání před počítačem, našel si dva úvazky jako učitel, má prý pořád volno a vydělává 50 ticíc.

4. Média nás neustále masírují zprávami, jací jsou učitelé chudáci, jak je zaměstnání podhodnocené a jak vychovávají naši budoucnost. Asi silné školské odbory.

5. Učitelé prý nemohou chodit na výstavy a exkurze s dětmi, protože jim pak nikdo neuhradí suplování. Vám někdo platí příplatky za nemocné kolegy a práci, kterou odvedete za ně? Mně ne.

6. Pan ministr školství, pěkně to asi schytá, se ve zpravodajství prokecnul, že průměrný úvazek učitele ZŠ je 88 hodin měsíčně (tj. 4,4 denně). Neprozradil nám zda vyučovacích (45 min) či běžných 60 minutových, ale aby se učitelé necítili poškozeni, budeme uvažovat hodinu běžnou.


Kolik tedy vydělávají učitelé
Dle ČSU představoval plat učitelů 87% průměrné mzdy (26 005 Kč), tedy 22 624 Kč.

V běžném zaměstnání je pro rok 2013 situace následující:
- pracovních dní 252,
- nárok na zákonem garantovanou dovolenou 20 dní,
- což je 1 972 odpracovaných hodin za rok = 252 prac. dní - 20 dní dovolená * 8,5 hodin/den,
- což reprezentuje mzdu 158,25 Kč/hodina = 26 005 Kč * 12 měsíců / 1 972 odpracovaných hodin.

Učitelský pracovní rok vypadá následovně:
- pracovních dní 252,
- nárok na zákonem garantovanou dovolenou 40 dní,
- podzimní prázdniny 2 dny,
- vánoční prázdniny 3 dny,
- pololetní prázdniny 1 den,
- jarní prázdniny 5 dní,
- velikonoční prázdniny 2 dny,
- letní prázdniny 25 dní,
- ředitelské volno, pohyblivé, kdyby předešlé náhodou učitelům nevyhovovalo 5 dní,
- což je 743 odpracovaných hodin za rok = 252 prac. dní - 83 dní volna * 4,4 hodin/den,
- což reprezentuje mzdu 365,11 Kč/hodina = 22 624 Kč * 12 měsíců / 743 odpracovaých hodin.

Lze tedy kontatovat, že při běžném ročním zaměstnaneckém úvazku 1 972 hodin a při hodinové sazbě 365,11 Kč plat učitele činní ročně 719 996 Kč, což je 59 999 Kč/měsíčně, tedy 230% průměrné mzdy, na kterou 70% populace ani nedosáhne.

Vyvozuji závěry:
- kamarád mi nelhal, má pořád volno (20 dní x přes 4 měsíce) a bere 50 000 Kč,
- učitelé, kteří chtějí makat (1 972 hodin x 743 hodin), si nemají na co stěžovat,
- stěžuje-li nastupující učitel, že bere 13 900 Kč nástupního platu, jeho reálná mzda je o 230% vyšší, kdo z vás nastupoval jako absolovent do prvního zaměstnání za 31 970 Kč,
- oblíbená výmluva učitelů - příprava, můžete mi někdo sdělit, na co se učitel českého jazyka s dvacetiletou praxí připravuje, že by si opakoval samohlásky?

Občas lituji, že nejsem učitelem, bohužel však toto povolání se často v rodinách "dědí" a pokud nepocházíte z učitelské rodiny, až příliš pozdě si uvědomíte, jaké výhody a luxusní život toto povolání skýtá.

5 komentářů:

 1. Kamarád má štěstí. Já mám matku učitelku a i když učitele jako profesi považuji za ukázku kariérního selhání, tak díky své matce se v těchto kruzích pohybuji a nemůžu říct, že by se měl někdo z nich nějak dobře. Kromě jejich pracovní doby, která rozhodně není 4,4 hodin týdně, musejí trávit volný čas doma přípravami a opravováním testů. I kdyby ten váš kamarád na tom byl takhle dobře, což pochybuji, nejspíš si vymýšlí on nebo vy, tak nemůžete posuzovat všechny učitele v ČR na základě platu a volného času jednoho vašeho známého.

  Překroutit se dá všechno, ale tohle už je extrém, chytáte se každé kraviny. Každý dokáže vypočítat pomocí matematiky ze základní školy průměrný plat 59 999 Kč/měsíc, když si do svých počtů zahrne vlastní údaje. Vycházejte z důvěryhodných a objektivních statistik, ne z toho co vám nakecal kamarád nebo z toho, že se pan ministr školství přeřekl.

  OdpovědětVymazat
 2. Plat začínajícího učitele je cca 20 tisíc hrubého, tj. 16 tisíc čistého. Pro člověka, který pracuje druhý rok, je to slušná částka. Ovšem pro Vaši informaci den takového mladého učitele vypadá přibližně následovně: Vstávání v 6, v práci nejpozději 7.30, do 13.30 nemám často čas ani zajít si na záchod nebo posvačit (přestávky trávím na dozorech nebo konzultacemi se žáky), pak si teda zajdu na oběd a na záchod a pokračuju přibližně do 16 hodin opravováním testů, sešitů, domácích úkolů, slohových prací apod. Domů přijíždím kolem 17. hodiny a přibližně do 22.30 se věnuji přípravám na další den, protože jako začínajícímu učiteli mi někdy příprava jedné 45minutové vyučovací jednotky trvá dvakrát tak dlouho, tedy asi 90 minut. A protože zjistím, že si potřebuju něco vytisknout na zítřejší hodiny, tak ráno v 7 jsem už zase ve škole ve stejném kolotoči.

  K tomu všemu pracuji v prostředí, kde hluk o přestávkách dosahuje pravidelně přibližně 80 dB, což je jako sedět u projíždějícího vlaku. Jistě by Vám to bylo velmi příjemné a zcela jistě by Vás to psychicky nevyčerpávalo.

  Nebýváte někdy unavená z malých dětí, které za Vámi stále chodí a něco po Vás požadují? Dokážete se jim každý den věnovat s úsměvem na tváři a vždy ochotně? Za poslední dva roky tvrdím, že zatímco my jsme chodili do školy vychovaní a učitelé nás učili, dneska je to obráceně - děti chodí do školy a umí číst a psát, ale rodiče je jaksi nestihli vychovat. A zkuste si vychovávat 27 šestiletých dětí současně, když k nim chcete přistupovat alespoň trochu individuálně. Měla byste si to někdy vyzkoušet. Není žádné tajemství, že je to přesně 21 x 45 minut přímé pedagogické činnosti v 1. třídě.

  A co se týče dovolené, ano, máme o pár dní dovolené více než ostatní zaměstnání, jenže během školního roku nemáme absolutně žádnou šanci vybrat si ji. Myslím, že to dělá na školní rok přesně 1 den dovolené, který si můžeme vybrat.

  Mohla bych psát dál a dál, ale asi by to nemělo smysl. Pokud máte problém s třídní učitelkou Vašeho dítěte, stěžujte si u ředitele. Jako v každém povolání, i ve školství se najdou lidé, kteří nedělají svou práci dobře.

  OdpovědětVymazat
 3. Ještě si neodpustím malou poznámku. Jelikož byl Váš kamarád podle Vašich informací počítačový grafik, pochybuji o tom, že je učitelem na 1. stupni ZŠ. A už vůbec nechápu, jak může zkombinovat 2 učitelské úvazky - z časových důvodů je to nemožné.

  OdpovědětVymazat
 4. Vážený pane Roberte, přijeďte ! Rád Vás nechám učit celý den. Máte předem zajištěné místo v 9.A. Věřím, že i Vy si to náramně užijete, tak jako si to užíváme my ostatní pedagogové...Vili

  OdpovědětVymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat