čtvrtek 25. dubna 2013

Korporace prosadili své, bude se masivně zdražovat nekvalitní zboží

Nadnárodní korporace mohou slavit další úspěch, jejich lobisté prosadili do nového Občanského zákoníku výrazné omezení záruční doby na zboží, zákazník již není jejich pánem.

Nově bude poskytovaná záruka pouze půl roku a v případě, že si individuálně dohodnete prodloužení záruky, bude důkazní břemeno v případě reklamace na Vás.

Soudruzi poslanci, kteří hlasovali pro tento paskvil, jej obhajují s tim, že obchodníci začnou mezi sebou v konkurenčním boji o zákazníka nabízet záuční lhůty podstatně delší.Opravdu?

1. Prodloužené záruční lhůty nad rámec zákona podkytují hlavně elektro řetězce již dnes. Cena se pohybuje mezi 200 - 2000 Kč/ prodloužení o rok, dle hodnoty zboží, obecně cca 10 - 15% ceny. Pokud si tedy budeme chtít garantovaný půlrok protáhnout na běžné dva roky, lze očekávat zdražení výrobku cca o 20%.

2. Důkazní břemeno po uplynutí půlrořní záruky je vždy na zákazníkovi. V praxi to znamená, že obchodník s odůvodněním špatného užití či podobným nesmyslem jakoukoli reklamaci okamžitě zamítne. Znalecké a expertní posudky, které si zaplatíte ze svého, asi moc nepomohou.

3. Již dnes diskutabilní kvalita výrobků půjde o 75% dolů, právě o tolik se zkrátí záruka a výrobci si snadno otestují výrobek tak, aby vydržel právě jen půl roku. Jesli je dnes v obchodech nalézá až neskutečný brak, nedokážu si představit, co bude na pultech za rok. Jedno však vím jistě, adekvátně nižší ceny odpovídající kvalitě nás rozhodně nečekají.

4. Nákupy se až 4x prodaraží.Nabízené zboží prostě nevydrží a tak zakazníkům nezbude nic jiného než každého půl roku koupit věc novou.

Děkujeme soudruzi poslanci!

Žádné komentáře:

Okomentovat