pondělí 25. února 2013

Cukr nad zlato

Pokud jsme si na něco již opravdu zvykli, tak je to neustále zdražování základních surovin a výmluvy soudruhů, našich politických leaderů, že oni za nic nemůžou. Je to však skutečně pravda a soudruzi za nic nemohou? Odpověď ponechám na inteligentním čtenáři, zaměříme se pouze na fakta?

Cena cukru


Cena cukru na světových trzích již rok a půl nepřetržitě padá a dostala se na svá dvou a půl letá historická minima. Podívejme se tedy blíže na to, kolik bílý jed skutečně stojí a za kolik je možné jej koupit:

Zdroj: Google Finance / Sugar US cents per Pound
Zdroj: Google Finance / Sugar US cents per Pound

Cena cukru ustoupila ze svých maxim $0,3050 a klesá na současných $0,1859, což představuje pokles ceny o 39,07%.

Cena cukru v ČR se dle ČSÚ ve stejném období pohybovala opačným směrem, než určoval volný trh (zajímavé) a to z 18,28 Kč na současných 24,41 Kč, což představuje nárůst ceny o 33,53%.

Čísla podobná, avšak znaménka odlišná, celková diference tržní ceny cukru a ceny cukru v ČR se liší o neuveřitelných 72,6%.

Děsíte se? Neděste. Bude hůř. Soudruzi v EU rozhodli a to za tichého souhlasu i soudruhů našich, o faktické likvidaci českého (evropského) cukrovarnictví. Na toto téma jž bylo napsáno mnoho, připomeňme jen, že jsou stanoveny naprosto nesmyslné výrobní kvóty a jsou přidělovány evropské dotace vyvoleným, dochází k naprostému pokřivení skutečných tržních cen (řádově nižších) a rozdíl doplatí kdo - bezbranný spotřebitel, a kolik že se tedy ještě bude zražovat?

Tempo zdražování zůstane pravděpodobně dlouhodobé a pozvolné, tak jak jsme si již zvykli, aby se nový sjednocený evropský národ příliš nebouřil.

Daleko více mě zaráží fakt, že na "volném evropském trhu" je stanovena cena cukru na 728 Eur/tuna, jednoduchým přepočtem však zjistíme, že skutečná tržní cena cukru je 310 Eur/tuna, nesmyslné regulační opatření z dílen EU tedy konečnému zákazníkovi servíruje naprosto neopodstatněně cenu o 234,84% vyšší, respektive při dosazení aktuální ceny cukru v ČR do výpočtu, by jeho skutečná cena měla být 10, 39 Kč.

Gratulujeme a děkujeme soudruzi!

Žádné komentáře:

Okomentovat